Önéletrajz feltöltés

Man at Work - 9 tipp a tökéletes önéletrajzhoz

1. A név

Akár 0. szabálynak is mondhatnánk, hogy a név mindig szerepeljen az önéletrajzon, jól olvashatóan, az önéletrajz elején, lehetőleg a tetején. Az a lehető legrosszabb, amikor a HR-esnek keresnie kell, hogy hogy is hívják az önéletrajz tulajdonosát.

2. Elérhetőségek – telefonszámok, komolytalan e-mail-címek

A legnagyobb hiba egy önéletrajznál, mikor nem található meg rajta elérhetőség. Nincs telefonszám, vagy csak otthoni, vezetékes, amelyen szinte sosem lehet elérni a jelentkezőt, ha rossz a megadott telefonszám, esetleg cégeset ad meg a jelentkező, amit az előző munkahelyén valaki más vesz már fel.
Gyakori, hogy a barátaik számára létrehozott, vicces vagy komolytalan e-mail-címet adják meg a jelentkezők az önéletrajzban. Az anyuci56@….hu vagy a sexycicu@….hu nem illik egy önéletrajzba. Pár perc alatt bármelyik portálon létrehozhatunk egy e-mail-címet a teljes nevünkkel, egyben, vagy akár aláhúzással, illetve egy ponttal elválasztva a vezeték- és keresztnevünket. Ha már van ilyen e-mail-címünk, figyeljünk rá, hogy erről küldjük el a jelentkezésünket.

3. Formázás, stílus

Ügyeljünk a formázásra, a helyesírásra, hiszen az önéletrajz alapján benyomást alakítanak ki rólunk. Ömlesztett, tagolatlan szöveget ne küldjünk önéletrajz gyanánt! Ügyeljünk az időrendre, a formázásra, használjuk a kiemelés lehetséges formáit, az aláhúzást vagy a vastag betűket.

4. Végzettségek

Ügyeljünk a kronológiai sorrendre! Célszerű a legfrissebb végzettségektől visszafelé haladni, hiszen ezek lehetnek érdekesek egy HR-es számára. Az általános iskola, esetleg az óvoda nem tartozik az önéletrajzban feltüntetendő intézmények közé.

5. Munkatapasztalatok

A kronológia itt is fontos, célszerűbb a legfrissebb tapasztalattól indítani a felsorolást. Ügyeljünk arra, hogy ne legyenek feltűnően hiányzó részek a felsorolásban. Általános hiba, hogy csak a pozíció neve szerepel a munkahely mellett, vagy épp túl terjedelmesre sikerül a leírás. Itt elég felsorolásszerűen feltüntetni a tevékenységeket. Semmiképp se minősítsük előző munkahelyeinket! A megpályázott állás szempontjából fontos tapasztalatokat emeljük ki.

6. Testre szabás

Fordítsunk figyelmet a frissességre, ügyeljünk rá, hogy ne legyenek nyelvtani és helyesírási hibáink. Használjuk a helyesírás-ellenőrző programot saját magunk ellenőrzésére. Mielőtt kiadjuk a kezünkből, vagy elküldjük az önéletrajzot, olvassuk át akár többször is, hiszen a precizitás hiánya szembetűnő. A dátumot, családi adatokat, címet mindig frissítsük!
Amennyiben olyan önéletrajzot készítettünk, amelyen szerepel a megpályázott pozíció, ügyeljünk rá, hogy a hirdetésben szereplő pozíció nevét tüntessük fel.

7. Fénykép

Az ún. igazolványkép bőven elég egy önéletrajzra. Ne küldjünk nyaralás, családi vagy egyéb rendezvény alkalmával, netalántán bulin készült fényképeket, főleg ne eredeti méretben! Számos olyan program van, amellyel a nem kívánt részeit a fotónak le tudjuk vágni. Amennyiben a hirdetésben fényképes önéletrajzot kérnek, ne küldjük el anélkül.

8. A fájl neve

Legcélszerűbb a teljes nevünkkel elnevezni a fájlt, amelyet küldünk, megjelölve, hogy melyik a magyar és melyik az idegen nyelvű CV. Gondoljunk csak bele, mennyi pluszmunkát adunk a HR-eseknek azzal, hogy az önéletrajzunk elmentése előtt még át is kell nevezniük azt, mert mindenki „Önéletrajz” vagy „Önéletrajz Józsi, Pisti stb.” névvel küldi a fájlt.

9. Közösségi oldalak

Amikor új állást pályázunk meg, gondoljuk végig, milyen nyilvános információk találhatók rólunk az interneten, a közösségi oldalakon. Nem biztos, hogy jó képet festünk magunkról, ha bármelyik közösségi oldalon az szerepel rólunk, hogy „alig várom, hogy leteljen a munkaidőm”, vagy „utálom a főnökömet”. Nézzük meg, milyen képek nyilvánosak, mert a mindenki számára elérhető fotók között bizony olyan is lehet, amelyik nem vet jó fényt ránk.

+1: Motivációs levél

A motivációs levél szolgál arra, hogy bővebben kifejtsük tapasztalatainkat, elvárásainkat és elképzeléseinket a megpályázott pozícióval kapcsolatban. Itt kerek egész mondatokban fejthetjük ki elképzeléseinket. Ne használjunk sablonokat, csak igazat írjunk, próbáljunk egyediek és figyelemfelkeltőek lenni! Nem az önéletrajzot kell újra leírni a levélben.