Önéletrajz feltöltés
Man at Work - Blog - 4 hatékony tipp, hogyan tűnjünk ki a tömegből pályakezdőként
2024-04-24

Közvetlenül az iskola után szinte senkinek sem könnyű állást találni, de szerencsére nem is lehetetlen: tanácsainkkal könnyebb lehet kitűnni a tömegből pályakezdőként.

Aki friss végzettséggel keres állást, annak gyorsan feltűnik, hogy a pozíciók nagy részénél elvárás a munkatapasztalat. Ez viszont senkit se bizonytalanítson el, hiszen a legtöbb céghez még így is érdemes jelentkezni. Van ugyanis néhány bevált technika, amelyeket alkalmazva ki lehet tűnni a tömegből pályakezdőként is – ezek közül foglalunk össze néhányat.

1. Már a CV külalakja is számít
Általános tanács (nem csak pályakezdőknek), hogy az önéletrajz legyen lényegre törő, jól áttekinthető, könnyen olvasható. Érdemes kerülni a túl sok színt és a mutatós, de nehezen olvasható betűtípusokat. Viszont egy színes keret vagy egy mutatós sablon jó választás lehet, ha egy kis figyelemfelkeltés a cél. Ami pedig a fotót illeti, a tablókép helyett érdemes egy business fotót csináltatni, és azt csatolni a CV-hez.

2. Célkitűzés helyett ütős bevezető
Pályakezdőként a legfontosabb, hogy elkerüljük a „nincs munkatapasztalat” érzést, amiben sokat segíthet az önéletrajz elején egy jó bevezető. Legfeljebb 2-3, jól megfogalmazott, nyelvtanilag is kifogástalan mondat elég, amelyekből kiderül, hogy jó munkaerőként el tudjuk végezni a ránk bízott feladatokat.

Mit írjunk a bevezetőbe?
Bár nehéz két mondatban megfogalmazni, kik vagyunk és milyen képességekkel rendelkezünk, ezt meg kell tennünk, ha igazán szeretnénk az adott pozícióban dolgozni. Ilyenkor sokat segíthet, milyen készségeket tüntettek fel az álláshirdetésben. Gondoljuk át, ezek közül melyek igazak ránk, és ezeket felhasználva írjuk meg a bevezetőt. Fontos, hogy csak igazat írjunk – a füllentés már az első interjú során kiderülhet.

3. Végzettségek, tapasztalatok – így tűnjünk ki a tömegből pályakezdőként
A releváns készségek mellett a CV-ben fontos a nyelvismeret és a korábbi végzettségek, tapasztalatok felsorolása is. Érdemes ezeket aszerint szűrni, hogy az adott álláshoz mennyire kapcsolódnak. Ki lehet emelni ösztöndíjat, önkéntes munkát, diákmunkát vagy szakmai gyakorlatot is, ha az adott pozícióval összhangban vannak. Például, ha valaki szövegíró állásra jelentkezik, és korábban megnyert egy novellapályázatot, vagy van egy saját blogja, jó döntés ezeket beleírni az önéletrajzába . Aki pedig mondjuk a kereskedelemben szeretne dolgozni, feltüntetheti, ha a nyári szünetekben diákmunkában már mozgott ezen a területen. De ha nincs kapcsolódási pont, érdemes inkább kihagyni az adott munkatapasztalatot, mert gyengítheti azokat a kompetenciákat, amelyek egyébként stimmelnének az álláshoz.

4. Új generáció, új értékek
Az Y és a Z generáció tagjainak egyértelmű, hogy szuper digitális készségek birtokában vannak. De az idősebbek nem biztos, hogy alapnak veszik, ha valaki ugyanolyan ügyesen használja az Excelt, mint a Prezit vagy az életünket még egyszerűbbé tevő mobilalkalmazásokat. Érdemes ezeket is kiemelni, mert számos cégnél előnyt jelenthetnek, ahogyan az is, ha az egyébként profin összerakott, releváns kulcsszavakkal is ellátott LinkedIn-profilunkat is beillesztjük a CV-nkbe, és csak utána kezdünk el böngészni az állásajánlatok között.