Önéletrajz feltöltés
Man at Work - Blog - Toxikus munkahely: tényleg megbetegíthet minket?
2024-05-06

A toxikus munkahely, illetve a „megbetegít a munkám” olyan elterjedt kifejezéssé váltak, hogy úgy érezzük, ideje kicsit utánajárni ezeknek a szófordulatoknak.

Bár sokan szerencsésnek érzik magukat, amiért a mai, gyorsan változó világban is stabil munkahelyen dolgoznak, ezt a stabilitást nem célszerű összekeverni egy toxikus munkahely elviselésével, és azzal, hogy ott kitartunk, mert az legalább biztos. Hiszen a szakemberek szerint a mérgező munkakörnyezetnek egészségünkre nézve is komoly fenyegető hatásai lehetnek: mind lelkileg, mind fizikailag megbetegíthet.

Milyen egy toxikus munkahely? Így ismerhetjük fel
A mérgező munkahelyi környezetet már ösztönösen felismerjük. Tegyünk egy próbát: gondoljunk arra, hogy másnap reggel be kell mennünk dolgozni. Milyen érzés? Semmi különös, esetleg elfintorodunk, vagy összeugrik a gyomrunk, és azt kívánjuk, történne inkább bármi, ami miatt végül nem kell megjelennünk a munkahelyünkön? Ha ez utóbbi, akkor sajnos több, mint valószínű, hogy toxikus környezetben töltjük munkanapjainkat.

Milyen egy mérgező munkahely? Röviden és tömören fogalmazva olyan, ahol megjelenhet a megfélemlítés, a zaklatás, és gyakori a túlterhelés. A dolgozók boldogtalanok és feszültek lesznek, kiéghetnek, konfliktusba kerülhetnek egymással (akár nyíltan, akár passzív-agresszív módon). Ez pedig nemcsak az eredményességnek állhat útjában, hanem annak is, hogy hosszabb távon elköteleződjenek a cég mellett. Így a mérgező munkahelyeken jellemzően nagy a fluktuáció.


Mennyire gyakori a toxikus munkahely?
Egy brit munkavállalók megkérdezésével készült tanulmány szerint a válaszadók 70 százaléka dolgozott már mérgező közegben a karrierje során. Míg egy másik felmérés szerint az USA-ban az Y és X generációs dolgozók közül valamivel többen találkoztak már toxikus helyzetekkel a munkahelyükön (ott 74, illetve 79 százalék volt az arány).

Milyen tüneteket okozhat egy mérgező munkahely?
A stressz és a szorongás is közrejátszhat az immunrendszer legyengülésében, ami együtt járhat azzal, hogy gyakrabban leszünk betegek. Előfordulhat, hogy havonta tapasztalunk megfázásos tüneteket, visszatérő torokfájást, emésztési panaszokat, gyomorgörcsöt, de az is lehet, hogy fejfájással, esetleg hajhullással küzdünk, vagy alvászavarok jelentkeznek. Ha ezeket korábban nem tapasztaltuk, több mint gyanús, hogy a munkahelyi légkör lehet a kiváltó ok.

És ha valaki csak legyintene egy kis gyomorfájásra vagy visszatérő náthára, annak az a rossz hírünk, hogy ezek a panaszok éveken át sokkal komolyabb fizikai és mentális betegségekhez (akár depresszióhoz is) vezethetnek.

Mit tehetünk egy mérgező munkahely ellen?
Míg egyetlen a nagy gépezetben egyetlen apró fogaskerékként akarunk változtatni, valószínűleg nem sokat. Ilyen esetben érdemesebb inkább új állás után nézni, mint megvárni, hogy a toxikus környezet negatív hatásait komolyabb betegségek kövessék.